Кулачкові ротаційні насоси

Матеріал з Вікі-знання або навчання 2.0 в ТНТУ
Перейти до: навігація, пошук

Зміст

Кулачкові ротаційні насоси

КУЛАЧКОВИЙ РОТАЦІЙНИЙ НАСОС - один з видів ротаційних насосів, призначений для перекачування в’язких рідин (сметани, вершків, майонезу тощо). Він використовується значно рідше за інші ротаційні насоси, оскільки поступається шестерним та гвинтовим насосам за надійністю, технічно-економічною ефективністю та використовуються лише там, де необхідні високі тиски та строга постійність подачі рідини незалежно від них.

Кулачковий насос є одним з найскладніших у виготовленні типом насосів, оскільки вимагає високої якості матеріалів і комплектуючих, обробки поверхні та високої професійної збірки. Складність виготовлення і висока вартість кулачкових насосів в порівнянні з об'ємними насосами інших типів виправдана низькою вартістю експлуатації (для прикладу, хороша модель невеликої потужності буде коштувати приблизно 15-20 тис.грн).

У насосі практично відсутнє зношування, він розрахований на постійну роботу, його конструкція дозволяє проводити обробку насосу гострою парою, температурою до 140 С, що дозволяє відігравати велику роль в харчовій та фармацевтичній промисловостях.

Будова

Кулачкові насоси отримали свою назву завдяки тому, що робочими елементами (штовхачами) ротора є кулачки спеціальної форми. Ці насоси бувають одно – та двороторними, з дво - та трьохкулачковими роторами. Найбільш часто їх застосовують у якості повітряних продувних насосів суднових двотактних двигунів внутрішнього згоряння тощо. На рис. 2 показано пристрій двороторного двокулачкового насосу. Ведучий ротор 2 з'єднаний з приводом, а ведений 3 вільно обертається в підшипниках. Щоб уникнути протікання повітря з нагнітальної порожнини 4 у всмоктувальну порожнину 5 , внутрішню поверхню корпусу 1 і зовнішню поверхню кулачків 2 і 3 , вони обробляються дуже ретельно, з мінімальним зазором між ними. При напрямку обертання роторів, зазначеному на малюнку стрілками, повітря, засмоктуваний знизу переміщається в замкнутих об'ємах і виштовхується з насоса вгору. Зважаючи на труднощі забезпечення необхідних зазорів в місцях дотику робочих поверхонь, продуктивність таких насосів порівняно невисока (до 400 м3/хв) . При частоті обертання 200-400 об/хв тиск нагнітання не перевищує 30 кН/м2 (0,3 кгс/см2).

Принцип дії

Принцип дії кулачкових насосів полягає в обертах двох роторів, закріплених на валах та установлених на підшипниках корпусу, у протилежних напрямках. Синхронні оберти роторів, при яких виключається контакт між ними, забезпечується за допомогою спеціальних синхронізуючих зубчастих коліс, що передають потужність з приводного валу на вал відомого зубчатого колеса (рис.3 ). При виході кулачків роторів з щеплення, об’єм камери, вміщеної між ними, збільшується, і це призводить до зниження тиску (розрідження) зі всмоктувального патрубка насосу, що забезпечує приплив рідини з всмоктувального трубопроводу . Об'єм рідини, що перекачується, який укладений між кулачками роторів і їх корпусом, переміщується від всмоктувального до нагнітаючого патрубка. При вході кулачків роторів в щеплення, об'єм камери, укладеною між ними, зменшується, що призводить до зростання тиску в нагнітальному патрубку насоса і забезпечує подачу рідини під тиском в нагнітальний трубопровід.

Основні технічні характеристики

Продуктивність: До 160 м3/год.
Робочий тиск: До 30 ба
В’язкість: До 1 000 000 Пас
Діаметр з’єднань: Від 1” до 5”
Самовтягуюча здатність заповненого насосу: До 4 м
Температура Від -10 до +130 С
Максимальна температура, що становить +160С, допускається при оптимальній комплектації насосу та спеціальній обробці робочих елементів.

ПЕРЕВАГИ

До переваг двокулачкових ротаційних насосів можна віднести наступні характеристики:

1. Можливість перекачування рідин з чутливою структурою. Завдяки низькій швидкості потоку в насосі при його роботі структура рідини залишається незмінною. 2. Рівномірна подача рідин. Кулачкові насоси забезпечують практично рівномірну подачу рідини, що виключає необхідність використання демпферів пульсацій. 3. Міцна і надійна конструкція. Проста і міцна конструкція насосів, висока точність виготовлення деталей, а також відмінна якість використовуваних матеріалів забезпечують надійну експлуатацію насосів протягом десятків років. 4. Легкий ремонт і технічне обслуговування.Єдина зношувана деталь насосу – торцеве ущільнення, на заміну якого кваліфікований персонал потребує менше години часу.

Кулачкові насоси відрізняються високою ефективністю, простотою технічного обслуговування та низьким рівнем шуму, мають гігієнічну конструкцію та забезпечують акуратне перекачування продукту. Вони можуть використовуватись і для перекачування наступних рідин: а) З чутливою структурою; б) З максимальною вязкістю до 100000 сПа; в) З максимальною робочою температурою до 150 градусів Цельсія; г) З максимально допустимим розміром частинок до 28мм.

До переваг ротаційних насосів також відносяться: малі габаритні розміри, здатність сухого всмоктування і створення високого вакууму (до 700-740 мм рт.ст.), великий напір, відносно високий ККД навіть при малих виробництвах, рівномірність подачі тощо.

Особисті інструменти
Google AdSense
реклама